Právě přítomno: 60 hostů a žádný člen

Skalní útvary v okolí

Napsal Matěj Mešťan.

Čtyři palice je známý a turisty velmi vyhledávaný skalní útvar vyčnívající do nadmořské výšky 732 m. Skládá se ze tří skal. Na severu Děvín, na jihu Tvrz a uprostřed skála Paličatá, s téměř svislou, třicetimetrovou západní stěnou, která má čtyři bloky (palice). Názvy palic odleva: Sfinga, Kobyla, Paličák, Bašta. Názvy štěrbin odleva: Jukadlo, Zásek, Sedánek. Místo s krásným výhledem na okolí.

paliceSkalní útvar nazvaný Čtyři palice, který jak můžete vidět na historické fotce, byl dříve ze Březin plně viditelný. Nyní se schovává ve vysokém lese.

Milovské (Velké) Perničky (758 m). Skalní útvar tvořený rulovými skalami, na jejichž temeni jsou zvláštní oválné mísovité prohlubně (perničky neboli pernice). Tyto perničky jsou zachovány i na jiných skalách v okolí, ne však tak dobře jako tady a podle nich dostal tento skalní útvar svůj název. Původ ani účel těchto prohlubní není dodnes zcela objasněn. Jde o 20-30 cm hluboké prohlubně s kolmými či převislými stěnami. Průměr těchto prohlubní se pohybuje mezi 40-80 cm. Pravděpodobně se nejedná o útvary přírodního původu. Blízký Zkamenělý zámek byl v pravěku osídlen a perničky budou asi ve velmi blízkém vztahu k tomuto pravěkému hradišti a sloužily ke kultovním účelům. Podle jiných zdrojů sloužily za husitských a švédských válek jako drtírny obilí nebo zde byly zapalovány strážní ohně na pomezí Čech a Moravy.

Zkamenělý zámek (dříve také nazývaný Starý Karlštejn) - rulový vrch jehož skaliska se velmi podobají zřícenině hradu. Mezi skalami je prostor pro několik set lidí a tak zde pravděpodobně vzniklo přirozené hradiště. Nejstarší přirozené sídliště v kraji.

Devět skal (836 m). Nejvyšší vrchol Žďárských vrchů a druhý nejvyšší na Českomoravské vrchovině. Skládá se z několika skalních bloků a hřebenů. Opět krásný rozhled a podobně jako jinde je částečně omezený lesem. Lovecká chata sloužila r. 1945 partyzánům.

Bílá skála a Lisovská skála - skalní útvary dosahující do výšky 760 a 802 m.

Malínská skála - dosahující do výšky 811 m. Tvoří zalesněnou skupinu tří rulových skal s hezkým rozhledem.

Dráteníčky - skalnatý vrch dosahující do výšky 775 m. Dříve byla tato skála nazývána Juránkova, po rodě Juránků, který pocházel z Blatin. Nový název Dráteníčky je podle jednoho člena jejich rodu, který byl zaměstnán jako dráteník v drátovně na Milovách. Určitě nebudete litovat výstupu na tuto skálu, protože se vám rázem naskytne neopakovatelný pohled na Vysočinu.

Rybenské (Malé) perničky - zalesněný vrch a rulový skalní útvar (748 m). Nachází se kousek od Pusté Rybné a je tvořen dvěma skálami. Stejně jako na Milovských, i zde se na vrcholu nacházejí oválné prohlubně.

NÁSLEDUJÍCÍ AKCE

29 čvn
30 čvn
20 čvc
Vesnické hry dospělých
Datum 20.07.2024
16 zář
Svoz velkoobjemového odpadu
Datum 16.09.2024